تازه ها :

خالده فروغ

قیام میترا، در رستاخیز واژگان

خالده فروغ

پرتو نادری سال1373 خورشیدی خالده فروغ نخستین گزینۀ شعرهایش را زیرنام « قیام میترا» در کابل انتشار داد.سال‌های دشواری بود، سال‌های خون و آتش، سال‌های جنگ های کوچه به کوچه، سال‌های که هرکوچه گورستانی بود، سال‌های کوچ و آواره‌گی کتله‌ای که تا می شنیدی عزیزی به خاک و خون غلتیده یا هم کوله بار آواره‌کی بر دوش کرده و هی ... بیشتر بخوانید »

لیلا صراحت، شاعر تنهایی بر‌دوش

lailaSRKhaledaF

از کتاب «گام بی‌توقف» شعر معاصر فارسی دری خالده فروغ لیلا صراحت شاعری بود تنها و این تنهایی موجب شده بود که درد بر دوش صدایش نشسته باشد. سر انجام درد را از دوش صدا کنار گذاشت و گلبن لبانش پژمرد و دیگر پرندۀ شعر بر لبانش به سرود خوانی نپرداخت و دیگر لیلا تنهایی را هم رها کرد و ... بیشتر بخوانید »

سه غزل از خالده فروغ

خالده فروغ۲۲

ابتذال ای زنده گی صدای مرا تا خدا ببر روح ترانه‌های مرا تا خدا ببر تنگ اند کوچه کوچۀ دستان تو و من دستی برآر و مای مرا تا خدا ببر در جسم رود‌های زمان، ابتذال ریخت آب غزلسرای مرا تا خدا ببر او هم رباب چشم مرا پس زد و شکست آهنگ اشک‌های مرا تا خدا ببر * * ... بیشتر بخوانید »

از کتاب قیام میترا و چند رؤیای دیگر:

خالده فروغ۲۲

از قلم داکتر خالده فروغ دیری می‌شود که می‌خواستم دید زنانه و یا زبان زنانه در شعر را در نوشته‌یی عنوان کنم. چرا که از این نام یعنی دید زنانه، امروز در مورد شاعرِ امروز در دو زمینه کار گرفته می‌شود: یکی برای داشتن چنین دیدی و دیگر برای نداشتن آن. اما در سرزمین ما تا جایی‌که احساس می‌شود و ... بیشتر بخوانید »

سنگفرش

خالده فروغ

سروده یی از خالده فروغ ============= دختران! شبانه های بی اميد دختران! شکست های بی صدا ای چراغ های آسمانِ سوخته بامن از سپيده های گمشده عشق سر کنيد. دختران! شناسنامه ها تان شامنامهء عداوت است اين چنين ار غروب چشم های تان ادامه يافت اين چنين اگر وفای تان به جوی های کوچک حقير پوست داد اين چنين اگر ... بیشتر بخوانید »