تازه ها :

ادبی

دهقان و آن مزرعۀ همیشه سبز

Partaw@

پرتونادری شاید تابستان 1356خورشیدی بود که روزی به «مزرعۀ دهقان»راه یافتم و آن روزی بود که با یکی از دوستانم به سینما می‌رفتیم، به سینمای آریانا.آن روزها رفتن به سینمای آریانا چه لذتی داشت!هنوز دلم برای شنیدن موسیقی آغاز فلم در این سینما چنان کبوتر واماند در بند پرپر می زند. مزرعۀ دهقان را از یکی از کتاب فروشان دوره‌گرد ... بیشتر بخوانید »

همه چیز را با زبان می‌بینیم و می‌شناسیم

Partaw@

پرتونادری داریوش آشوری یک تن از دانشمندان ایرانی، زبان را به نور همانند می‌سازد. او می‌گوید: « همه چیز را به زبان می‌شناسیم؛ اما زبان را جز به زبان نمی‌توان شناخت. زبان را به تنها چیزی که در جهان همانند می‌توان کرد نور است. چرا که ما همه چیز را به نور می‌بینیم، اما؛ نور را جز به نور نمی‌توان ... بیشتر بخوانید »

«نرنجم ز خصمان اگر برتپند»

Screen Shot 2018-07-06 at 18.11.25

منیژه نادری، هالند برگردانی فارسی به دری به نظر زبانشناسان و نظریه پردازان عرصهٔ زبان در بارهٔ دیالکت زبان که در فارسی «لهجه» ترجمه شده است،‌ با گویش زبان که آن را در زبان انگلیسی «اکسنت» میگویند، تفاوتهای وجود دارد. «گویش» همان شیوه و روش ارایهٔ یک واژه با درنظرداشت منطقهٔ گویندهٔ زبان است و دیالکت بر علاوهٔ گویش،‌ به ... بیشتر بخوانید »

کوتاه‌سرایی و جلوه‌های آن

siahsang

صبورالله سیاهسنگ کوتاه‌سرایی تاریخ کهن و جلوه‌های نوین دارد. در گنجینۀ فرهنگ بسیاری از کشورها، شعرهای فشرده‌یی که از نگاه اهمیت و زیبایی کوتهی نشان نمی‌دهند، می‌توان یافت. گذشته از این‌ها، بسیاری از یادگارهای ادبیات شفاهی؛ مانند دوبیتی‌ها، ترانه‌ها(ی کودکان)، برخی ضرب‌المث‌لها، چیستان‌ها، لالایی‌ها، شماری از گفته‌های منظوم و حتا دشنام‌ها نیز کوتاه‌اند. دستاوردهای کوتاه‌سرایی را از یک نگاه می‌توان ... بیشتر بخوانید »

شعر پای‌داری

partawbakhtari

در رنگین کمان سروده‌های واصف باختری از پرتو نادری برای جست و جوی شعر مقاومت در سروده‌های استاد واصف باختری نیازی نیست تا شعرهای او را زیاد برگ گردانی کنیم. می شود گفت که او از همان سپیده دم شعر و شاعری با تعهد، آگاهی و پرخاش و اعتراض روشن‌فکرانه سروده است. واصف تا از مرزهای تجربه‌های نخستین این سوتر ... بیشتر بخوانید »

زبان مذکر

کتایون۲

کتایون آیدا مسألهٔ زبان و پیرنگ تکاملی آن، از بنیادی‌ترین و مهم‌ترین مسایل برای تحلیل و تجزیه‌ی وضعیت زنان سرزمین ما به‌شمار می‌آید که متأسفانه روشنفکران و روشنگران جامعه‌ی ما، به‌گونه‌ی ژرف و بنیادین بدان نپرداخته اند. زبان و نحوه‌ی کاربُرد آن در همه جوامع و به‌ویژه در جوامع دارای فرهنگ و رفتار مردسالار، می‌تواند از مهم‌ترین و کاراترین ابزار ... بیشتر بخوانید »

غم های یک قلب کوچک

4خالد نویسا

خالدد نویسا ====== نزدیک شام بود و سیاهی دزدانه به درون روشنایی نقب می زد. هنوز دکانداران دکان های شان را تخته نکرده بودند. فردا روز اول عید قربان بود. مردم زیادی برای خریدن شیرینی و لباس به بازارها ریخته بودند و هرطرف در شور و رفت و آمد بودند. تنها در کارگاه بوت دوزی «شاهین» سکوت نارضایت بخشی بین ... بیشتر بخوانید »

طنجیزه ها و کاریکلماتورها

نجیب دهزاد۲

از: نجیب دهزاد * خشم؛ مشت را سنگین، مغز را سبک میسازد. * باید هشیاری ات در حدی باشد که خودت را هم گول نزنی * شعر سراب گواراست، طنز شوره زار شیرین. * رشوت تار ریش اختلاس است. * فاصله بین آشپزخانه و تشناب، فقط یک روده ست! * بالغ هم باید باشی؛ اما شرط ازدواج آدم بودن است ... بیشتر بخوانید »

«به نام تو این مرگ خجسته است»: فدریکو گارسیا لورکا در شعر شاعران مدرن عرب

مجیب مهرداد

۲ سرطان، ۱۳۹۵ نویسنده: یعیر حوری مترجم: مجیب مهرداد لورکا و میراث عربی -اندلسی هدف از نوشتن این مقاله یافتن چگونگی بازتاب تصویر شاعر معروف اسپانیایی، فدریکو گارسیالورکا (۱۸۹۸-۱۹۳۶) در آثار شماری از مهمترین شاعران مدرن عرب است. این نبشته تلاش خواهد کرد تا نشان دهد که چگونه تصاویر شاعرانه و تجارب نوشتاری لورکا بر شعر شاعران عرب در جریان ... بیشتر بخوانید »

از کتاب قیام میترا و چند رؤیای دیگر:

خالده فروغ۲۲

از قلم داکتر خالده فروغ دیری می‌شود که می‌خواستم دید زنانه و یا زبان زنانه در شعر را در نوشته‌یی عنوان کنم. چرا که از این نام یعنی دید زنانه، امروز در مورد شاعرِ امروز در دو زمینه کار گرفته می‌شود: یکی برای داشتن چنین دیدی و دیگر برای نداشتن آن. اما در سرزمین ما تا جایی‌که احساس می‌شود و ... بیشتر بخوانید »