تازه ها :

July 2016

سرنگون شدن هواپیمایی را دوست دارم که تنها سرنشینش باشم!

پرس و شنید میلاد فروَش با ادهم کاوه اکثرن دغدغه‌های شاعران جوان کشور برای سرودن شعر چه چیزها هستند؟ ما وقتی شاعران جوان می‌گوییم به صورت خودکار این موضوع را در ذهن‌مان می‌رساند که ما در رابطه به افراد و اشخاصی قرار است صحبت کنیم که تازه وارد فضای جدی‌تر از زنده‌گی و شعر شده‌اند. شاعر یا غیر شاعر دغدغه‌ها ... بیشتر بخوانید »

کاستی ها و پی آمد های حکومت وحدت ملی

داکتر موسی صمیمی تابستان ۲۰۱۶ بخش هشتم – التزامات اقتصادی و نیازمندی های استراتیژی– ۱. پیش گفتار: نهایی شدن نتایج انتخابات چالش زای ریاست جمهوری/ ۳ ۲. انتخابات ریاست جمهوری در بند “بافت تباری“: نظر گذرای تاریخی/ ۵ ۳. چگونگی انتخابات سوم ریاست جمهوری: آشوب بر انگیز و پرسش زا/ ۲۶ ۴. ساختار “حکومت وحدت ملی” استوار بر “توافق نامهء ... بیشتر بخوانید »

لیلا صراحت روشنی، شاعری از دیار درد و فاجعه

ملالی کوهستانی افتخار دارم که نکات چند در مورد هم کلاسی دوره ء آموزش و مکتبم ، دوست عزیز و صمیمی آن دوره هاي شیرین خود لیلای فراموش ناشدنی ، در قید تحریر می آورم . سالها گذشت ، مدتها از هم دور شدیم و دست روز گار ما را از هم جدا ساخت ، ولی خاطرات دوستان خوب و مهربان ... بیشتر بخوانید »

مصطلحات علمی و اداری ملی جزءِ قانون اساسی نیست !

زکریا اصولی قانون اساسی افغانستان بعد از تصویب لویه‌جرگۀ قانون اساسی در 14 جدی 1382 مورد دست‌بُرد قرار گرفت و حذف و ایزادِ ماهوی و شکلی، در متن تصویب‌شدۀ لویه‌جرگه وارد شده است که این تغییرات از سوی کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان در سال گذشته پذیرفته شده است. کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی پذیرفته ... بیشتر بخوانید »

شورای عالی صلح، پُرهزینه اما ناکارآمد!

میلاد فَروَش شورای عالی صلح با تعیین رهبری جدید برای تعدادِ بسیاری از مردم افغانستان خبر خوش آیندی بود. برخی از سیاسیون و چهره‌های شناخته شده سیاسی از مدیریت جدید در روزهای نخست رهبری جدید استقبال کردند و حضور شخصیت‌های تازه را در شورای عالی صلح به فال نیک گرفتند. فعالیتِ شورای عالی صلح بعد از شهادت استاد ربانی به ... بیشتر بخوانید »

اشتغال زنان و چالش‌های آن

زهرا تارشی از خواب بیدار می‌شود. به ساعت نگاه می‌کند. هنوز سه دقیقه به پنج باقی مانده است. او همیشه بامداد قبل از همه بیدار می‌شود و شب بعد از همه به خواب می‌رود. دست و روی خود را میشوید و بدون سر و صدا وسایل صبحانه را آماده می‌كند تا همسر و فرزندانش از خواب بیدار نشوند .سفرۀ صبحانه ... بیشتر بخوانید »

غصب جای‌داد دانش‌گاه و بی‌تفاوتی حکومت

عبدالمنان دهزاد سه دهه جنگ در افغانستان زمینۀ غصب و چپاول زمین و ملکیت‌های دولتی را بیش‌تر از هر زمان دیگری برای تعدادی از سیاست‌گران استفاده‌جو و قانون‌ستیز مساعد ساخت. در این مدت افراد زورمند با استفاده از قدرتی که داشتند، ملکیت‌های دولتی را به زور غصب کردند. گفته می‌شود که بیش از دو میلیون جریب زمین توسط زورمندان در ... بیشتر بخوانید »

تشت رسوایی پاکستان از بام افتاد

سهیل شریفی در جهان امروز افشا کردن اسناد محرمِ متعلق قضایایی که مردم عام از آن‌ها بی‌خبرند، یک امرِ معمول است. رهبران سازمان‌های استخباراتی معتبرِ جهان بعد از پایان مأموریت خویش سعی می‌کنند که پشتِ صحنه‌های مسایل مهم سیاسی را به شهروندان کشور خویش به نمایش بگذارند. زیرا شهروندان حق دارند بدانند که در کشورشان چه می‌گذرد. رفتار افشاگرایانۀ رهبران سازمان‌های ... بیشتر بخوانید »

دانشمند بزرگ کشور ‌ پوهاند دوکتورغضنفر

از ماندگاران تاریخ طبابت جهان است! از قلم ظاهر ایوبی   استاد غضنفر از بزرگان طب در جهان است. این استاد گران ارج د رنخستین ساعات تحویلی سال نو ، در بهار ۱۳۹۲ جان را به جان آفرید داد و جاودان شد. درحمل ۱۳۹۳ ،‌ وزارت های تحصیلات عالی و صحت عامه کشور به ابتکارو اشتراک وزرای آنوقت ،‌ پوهاند ... بیشتر بخوانید »

نگاهی بر شنبهٔ خونین

۲ اسد ۱۳۹۵، کابل در تجمع معترضان «جنبش روشنایی» در کابل، بیش از ۱۰۰ تن کشته و بیشتر از ۲۰۰ نفر زخم برداشته اند. آمار کشته شده گان به گواهی اشتراک کننده گان مراسم تدفین یادداشت شده است. قرار اطلاع نخست، حمله به این تظاهرکنندگان توسط ۳ مهاجم انتحاری انجام شده که فرد اول توانسته بمب همراه خود را منفجر کند، اقدام ... بیشتر بخوانید »