تازه ها :

مباحث اجتماعی

توقف تاریخ

همزه واعظی

( درنگی بر کشتار سیستماتیک هزاره ها ) حمزه واعظی ۸ سپتامبر ۲۰۱۸ حالا برکسی بوشیده نیست که “کشتار” هزاره ها یک هدف استراتژیک برای آن گروه از حلقات و نیروهایی شده که زیر نام داعش بصورت سیستماتیک، بیوسته، منظم و بدون هیج هراس و مانع امنیتی، باشدت و وحشت روزافزون دنبال می گردد. شناسایی و ردیابی عاملان این کشتار امر پیچیده ... بیشتر بخوانید »

بسیار لقبِ محروم نام

Screen Shot 2018-04-19 at 10.59.07

نصیرمهرین در بارۀ نخستین نامها ولقبهای زنان قسمت دوم شایان یادآوری میدانم که این مبحث (در بارۀ نخستین نامها ولقبهای زنان) با وجود عطف به موضوع کلی نامها ولقبهای زنان درافغانستان، حاوی بخشی است از زبان فارسی و یا هم آمیختگی سایر زبانها با آن. بحث جامع در این زمینه، مستلزم داشتن آگاهی بر همه اجزای فرهنگی– اجتماعی جامعه و ... بیشتر بخوانید »

شهید مظلوم شراره بلخی نمادین قربانی فرهنگ منحط زن ستیزی

%d8%a8%d9%84%d8%ae%db%8c-%d8%b4

نوشتهٔ راشد رستمی در کشور ما با کودتای هفت ثور درخت زقوم خشونت سیستماتیک غرس شد و با خون نخبکان و آزادگان آبیاری گردیده به بار نشست. حاصل آن سه دهه جنگ و خونریزی و کشتار بود که خشونت را در کشور ما نهادینه ساخت. تبلور نهادینه شدن خشونت عریان در تمامی عرصه های زنده گی فردی و اجتماعی امروز ... بیشتر بخوانید »

فریادی برای آغازِ عصیان

%d9%88%db%8c%d8%af%d8%a7-%d8%b3%d8%a7%d8%ba%d8%b1%db%8c1

ویدا ساغری تمدن پدرسالار زن را وقف پاک‌دامنی کرده است. حق مرد در مورد فرو نشاندن میل جنسی‌اش امری به رسمیت شناخته شده به شمار می‌رود و این در حالی است که زن به ازدواج مقید شده، عمل جنسی اگر قوانین و ازدواج برآن صحه نگذاشته باشد گناه، ابتذال، شکست و ضعف شمرده می‌شود. خودداری و خودمحرومی جنسی تحت عنوان‌های ... بیشتر بخوانید »

در حاشیهٔ تعیین سن ازدواج

force-ma

از قلم منیژه نادری ازدواج یکی از رویدادهای زندگیست که بنا به شرایط پیش آمده، شخص با علاقه و یا به بی میلی به آن تن میدهد. اگر این پیوند با معیارهای معقول صورت گیرد، احتمال ایجاد زندگی مشترک موفق و خوشبخت در آن بیشتر است و اگر بنا به شرایط ناگوار اجبار، ناچاری و مجبوریت صورت گرفته باشد و ... بیشتر بخوانید »

مهاجرت و پیامدهای آن

razaq ahmadzai

رزاق احمدزی بخش‌سوم بعد از فروپاشی دولت دکتور نجیب‌الله در اثر هم‌دستی بعضی از سران دولت نام‌برده با مجاهدین و انتقال قدرت سیاسی به مخالفین او که ظاهرن بدون تلفات چشم‌گیر انسانی پایان یافته بود، زمینه‌ساز صدور فرمان عفو توسط رییس جمهور دولت مجاهدین صبغت‌الله مجددی گردید. بعد از صدور این فرمان و فرمان‌های از همین دست اضطراب صدها کارمند ... بیشتر بخوانید »

مهاجرت و پیآمدهای آن

razaq ahmadzai

رزاق احمدزی بخش دوم کشورهای عربی مهاجرت هم‌وطنان ما به کشورهای اسلامی عربی حوزۀ خلیج و عربستان سعودی از اوخر دورۀ سلطنت ظاهر شاه آغاز و در جمهوری محمد داود هم‌چنان ادامه یافت که آن مهاجرت‌ها بیش‌تر جنبۀ اقتصادی داشتند و عمده‌تن مردان برای اجرای کارهای فزیکی و دریافت مزد بیش‌تر به این کشورها رجوع ‌می‌کردند و به‌خاطر ارسال پول ... بیشتر بخوانید »

چرا هم‌جنس‌خواهی در جهانِ اسلام به ناهنجاری تبدیل شد؟

اوفری

نویسنده: اوفری ایلای برگردانِ فرمهر امیردوست اندیش‌مند مصری سدۀ نوزدهم، رفاعه رافع طهطاوی در سفری به پاریس چندین سال در این شهر ساکن بود. بعد از سفر مقالاتی در بابِ زنده‌گی فرانسوی‌ها و هم‌چنین کل اروپایی‌ها نوشته است. طهطاوی که از اندیش‌مندان مهم جهان اسلام است، ضمن گزارش میهن‌پرستی فرانسوی‌ها و عادت‌های غذایی و فعالیت‌های تفریحی‌شان، به موضوعی که آن ... بیشتر بخوانید »

مهاجرت و پیامدهای آن

razaq ahmadzai

رزاق احمدزی انسان‌ها در درازای تاریخ در اثرِ عوامل متعدد اقدام به مهاجرت و ترک دایمی یا مؤقتی زادگاه و زیست‌بوم آبایی خویش نموده‌اند. عوامل شایع مهاجرت‌های اجباری عمدتن آفات طبیعی مثل طوفان‌ها، زمین‌لرزه‌های ویران‌گر، خشک‌سالی‌های مداوم، قحطی، عدم دست‌رسی به آب و منابع آبی و جنگ‌ها و درگیری‌ها معرفی شده است، ولی مهاجرت‌های داوطلبانه که بیش‌تر در سدۀ بیستم ... بیشتر بخوانید »

رفتن به خانهٔ کعبه «واجب» است یا «مُد»؟

حج

منیژه نادری ۲۰ آگست ۲۰۱۶، هالند سالانه بیشتر از 15 میلیون زائر برای ادای مراسم حج میروند و افغانستان نیز امکانات مسافرت حدود نزدیک به 25 هزار نفر را فراهم می سازد. با یک نگاه اجمالی به وضعیت اقتصادی و درآمد نسبی مردم سنجیده میتوانیم که افغانستان از زمرهٔ کشور های تحت خط فقر است. ما میلیون ها بی سرپناه، ... بیشتر بخوانید »