تازه ها :

رویدادها

سکوت جامعۀ مدنی در چهاره راه بحران سرنوشت

۱۳

پرتو نادری نمی‌دانم این کدام دست جادوست که سرمۀ سکوت در گلوی جامعۀ مدنی کرده است. این در حالی است که اگر همه صداها خاموش ‌شوند و همه صداها پژواک دروغ و نیرنگ پیدا ‌کنند، باز هم شهروندان کشوری که گویا دموکراسی را تجربه می‌کنند، گوش به آواز دادخواهانۀ جامعۀ مدنی می‌مانند و به دادخواهی آن‌ چشم می‌دوزند. در این ... بیشتر بخوانید »

توقف تاریخ، درنگی بر کشتار سیستماتیک هزاره ها

همزه واعظی

حالا برکسی بوشیده نیست که “کشتار” هزاره ها یک هدف استراتژیک برای آن گروه از حلقات و نیروهایی شده که زیر نام داعش بصورت سیستماتیک، پیوسته، منظم و بدون هیج هراس و مانع امنیتی، باشدت و وحشت روزافزون دنبال می گردد. شناسایی و ردیابی عاملان این کشتار امر پیچیده ای نیست. اما آنچه بشدت قابل تأمل، تحلیل و درنگ است، ... بیشتر بخوانید »

پاسخ طالبان به دعوت آیس کریم رئیس جمهور

Screen Shot 2018-08-19 at 22.42.37

شاید آن چه در ولایت غزنی گذشت و یا در نقاط دیگر کشور می گذرد، از سطح فهم این قلم بالا باشد. زیرا پی بردن به اهداف و زد و بند های سطوح بالای دولت و سازمان های استخباراتی ذیدخل کار ساده یی نیست؛ آن هم در کشوری که حتی شیوهً حکومت داری اش عقب در های بسته صورت می ... بیشتر بخوانید »

در حاشیۀ رویداد فاریاب

Screen Shot 2017-12-05 at 21.45.24

نصیرمهرین چندی پیش، کوماندوهای ویژۀ حکومت غنی به فاریاب رفته و با استفاده از رفتار حیله گرانه وخشونت آمیز، قیصاری را که بازوی نیرومند رشید دوستم ومخالف تروریست ها بود، دست وپای بستند وهمراهان محافظان اش را شکنجه نموده، کشتند. آن عمل دو واکنش را با خود داشت: 1-اشرف غنی با صراحت و هیجان زده گی، از آن عمل چنان ... بیشتر بخوانید »

قره باغ غزنی را طرف توجــه قرار بدهیم

Screen Shot 2018-03-17 at 10.48.54

نصیرمهرین بیدادی را که تا حال، نبود امنیت و عاملان آن ایجاد کرده است، آنگاه بیشتر ومتبارزتر طرف توجه قرارگرفته است که گلوهای بریده شده اند، سینه های دریده و جمعی گروگان. این بیداد لگام گسیخته که طی سالیان متمادی قربانی می گیرد و خواب را از چشمان مردم ربوده ، در کمند نیامده است. زیرا آنانی که امنیت را ... بیشتر بخوانید »

این‌جا در درون این غیرتکده…

22228197_1536085166435366_8939484201000185996_n

-عزیزالله ایما- آن‌چه را که از زبان نادیه مراد شنیدیم، از زبان دخترک سیزده سالۀ کاپیسایی نتوانستیم بشنویم. دخترکی که طالبان حتا بر جسدِ بی‌جانش هم تجاوز کرده‌بودند. آن‌چه را که از زبان نادیه مراد شنیدیم، از زبان زنانی که از شمال در باربری‌ها به سوی شرق برده‌شدند، هرگز نشنیدیم. آن‌چه را که از زبان نادیه مراد شنیدیم، از زبان ... بیشتر بخوانید »

آقای اشرف غنی، “انتقام”؟ نــــه!

Screen Shot 2017-08-30 at 07.58.49

نصیرمهرین (در حاشیۀ فاجعۀ نسل کشی در میرزا اولنگ) انسانکشی در افغانستان، چند موضع را به نمایش میگذارد. تروریست های باورمند در پرتو باورها و تلقین های برخاسته از گونۀ قرائت از اسلام، تربیۀ غلط فکری رهبران تروریست و بهره برداری های حامیان ایشان، تصور میکنند، که خود مسلمان استند و دیگران کافر. پس با کشتن کفار، جنت میروند و ... بیشتر بخوانید »

مرد مشکوک؛ پنج اتهام سنگین علیه حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور

Screen Shot 2017-06-19 at 22.11.25

۱۵ جوزا ۱۳۹۶  روزنامه اطلاعات روز رحمت‌الله ارشاد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور به یک مرد مشکوک و مشاور فتنه‌گر تبدیل شده است. اتهاماتی که علیه او در جریان کمتر از سه سال گذشته مطرح شده، سنگین و پیچیده است. افراد سرشناس و گروه‌های تأثیرگذار سیاسی از هر قوم افغانستان علیه او اتهام بسته‌اند. حکومتی‌ها و غیرحکومتی‌ها، علیه اتمر ... بیشتر بخوانید »

نامه داکتر حمیرا قادری در پیوند با مرگ لطیفه دختر کوچک مهاجر افغانستان به وزیرِ بهداشت ایران 

نامه حمیرا قادری

لطیفه هنوز تبارش به عروسک‌هایش می‌رسید … جناب آقای دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی! در درازنای تاریخ دو هزار و پانصد سالۀتان، مدام بر اعراب تاخته‌اید و «سوسمار»خورشان خوانده‌اید و شیر شترخور… و نوستالژی امپراتوری کوروش کبیر و امپراتوری ساسانی‌تان را بی‌دریغ واگویه کرده‌اید و با حملۀ مغول برای ایرانی که مرزهایش را آرش کمانگیر تا بی‌نهایت ساخته بود، اشک ... بیشتر بخوانید »