تازه ها :

صبور سیاهسنگ

استاد محمدعلی زهما، در 96‌سالگی درگذشت.

37077861_1925903600782410_783231095092019200_n

استاد زهما مورخ ادبی، اجتماعی، ادیب، جستارنویس و مترجم بود. او از جمله نخستین 5 استاد بود که تاریخ ادبیات افغانستان‌را نوشتند. ازنظر فکری، طرفدار تجدد و روشنگری بود، درعرصه نهادینه‌شدنِ تفکر اجتماعی، سیاسی و فلسفی، جستارهایی نوشت و کتاب‌هایی‌را ترجمه کرد. جامعه ما که در عرصه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی (حکومتداری) گسست داشته‌است؛ بنابراین هیچ‌گاه چنان‌که لازم بود، کارهای ... بیشتر بخوانید »

کوتاه‌سرایی و جلوه‌های آن

siahsang

صبورالله سیاهسنگ کوتاه‌سرایی تاریخ کهن و جلوه‌های نوین دارد. در گنجینۀ فرهنگ بسیاری از کشورها، شعرهای فشرده‌یی که از نگاه اهمیت و زیبایی کوتهی نشان نمی‌دهند، می‌توان یافت. گذشته از این‌ها، بسیاری از یادگارهای ادبیات شفاهی؛ مانند دوبیتی‌ها، ترانه‌ها(ی کودکان)، برخی ضرب‌المث‌لها، چیستان‌ها، لالایی‌ها، شماری از گفته‌های منظوم و حتا دشنام‌ها نیز کوتاه‌اند. دستاوردهای کوتاه‌سرایی را از یک نگاه می‌توان ... بیشتر بخوانید »

این حکومت نیست، قاتل مردم افغانستان است

ایوبی

سخنران: عبدالرحیم ایوبی برگردان: صبورالله سیاهسنگ به نام خداوند بخشایندۀ مهربان پیش‌تر از همه، این عمل ننگین دشمنان مردم افغانستان، دشمنان آرامش افغانستان، گماشته‌گان و چاکران بیگانه، دشمنان انسانیت و دشمنان دین و مذهب را نه‌تنها محکوم می‌کنم، بل‌که عاملین را از دایرۀ اسلام بیرون می‌شمارم. آن‌ها دشمن اسلام، دشمن بشریت و دشمن زن و مرد افغانستان هستند. نفرین باد ... بیشتر بخوانید »