تازه ها :

June 2017

مرد مشکوک؛ پنج اتهام سنگین علیه حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور

۱۵ جوزا ۱۳۹۶  روزنامه اطلاعات روز رحمت‌الله ارشاد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور به یک مرد مشکوک و مشاور فتنه‌گر تبدیل شده است. اتهاماتی که علیه او در جریان کمتر از سه سال گذشته مطرح شده، سنگین و پیچیده است. افراد سرشناس و گروه‌های تأثیرگذار سیاسی از هر قوم افغانستان علیه او اتهام بسته‌اند. حکومتی‌ها و غیرحکومتی‌ها، علیه اتمر ... بیشتر بخوانید »

داد خواهی در زمانۀ بیدادگر

نصیرمهرین نگریستن به تاریخ جوامع بشری از این دریچه که در آنها برای بهبود خواهی و دادگری سعی شده است، چهرۀ تاریخ بیدادگری و جفاورزی را نیز نشان میدهد. وقتی به تاریخ این چند سدۀ پسین سرزمین ما هم نگاه شود، تاریخی را می یابیم، حاکی از بیدادگری و دادخواهی. تردیدی نیست که بیدادگری در همه جا سخن خویش را ... بیشتر بخوانید »

حسین آرمان در گفت و شنید با نصیر مهرین

از قلم عتیق الله نایب خیل   نام کتاب: خاطرات هنری استاد محمد حسین آرمان در گفت و شنید با نصیر مهرین چاپ نخست: جنوری 2017 برگ آرایی و چاپ: انتشارات شاهمامه تعداد صفحات 182 وقتی ذکر نام استاد محمد حسین آرمان به میان میآید، ذهن من مردی را تصویر می کند که گیتار به گردن آویخته، روی استیج ایستاده ... بیشتر بخوانید »

قذف

نویسنده: بتول مرادی خاطرات زنی از افغانستان از روند پیگیری دعواهای حقوقی اش پس از طلاق بین سالهای 2011 تا 2014 این رسالهٔ ارزشمند را میتوانید با پرداخت هزینهٔ اندکاز این پیوست بدست آرید:   بیشتر بخوانید »

داعش و آیندۀ افغانستان

پرتو نادری در روزگاری که طالبان در همیاری با القاعده کابل را قبضه کرده بودند، کسی گفته بود افغانستان سرزمینی است که رهبر ندارد و بن لادن رهبری است که سرزمین ندارد. از این رو افغانستان و بن لادن خیلی با هم جور آمده اند. این سخن را از آن گفتم که در این روزها از شکست داعش در کشورهای ... بیشتر بخوانید »

شصت هزار دلیل قاطع و چند تای دیگر چرا باید به حکمتیار اعتماد نکرد؟

۳۰ می ۲۰۱۷ فضل الرحمن رحیمی صمد درانی، داکتر جوانی بود که در سال ۱۹۸۲ در رگبار گلوله های دلگی های ترور حزب اسلامی در پشاور به شهادت رسید. این نوشته را به یاد و خاطره او اهدا می کنم. گفته می شود که در جنگ های میان تنظیمی در کابل بیشتر از شصت هزار افغان کشته شدند و عامل ... بیشتر بخوانید »

نشست منطقه‌ای مارشناسان در پلخمری!

پرتونادری گفتند چندی پیش مار روزگاردیده‌یی ازکوهستان‌های‌ ‌بلندی فرود آمده و در یکی از دهکده های نزدیک به شهر پلخمری برای خود جای‌گاهی جور کرده است. خواب از چشم شهریان پلخمری پریده که نکند این مهمان ناخوانده شبی به خانۀ آنان سری زند. گویند این مارپنج متر دراز است و هرمترآن هزار سال منزل است. شبانه‌ها به دور دهکده حلقه ... بیشتر بخوانید »