تازه ها :

November 2017

سیاست ترفند آمیز پاکستان

دکتر سید موسی صمیمی ۲۶ نوامبر ۲۰۱۷ زمانی که اسلام آباد بر ریش آقای ترمپ میخندد – آغاز سخن چندی قبل، در پیوست با دشواری های سیاست ایالات متحده امریکا در مورد پاکستان و آن هم در رابطه با “استراتژی نو” آقای دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در مورد افغانستان چیزی نوشته بودم. در آن نوشته تحت عنوان “دایره شیطانی” ... بیشتر بخوانید »

نامی نگذاشتم

نبشتۀ احسان سلام «باد برپنجره می‌زد؛ پنجره می‌لرزید در برابرباد. پنجره، پنج جره، جره می‌رود در برابر باد!» «نامش را خودت بگذار»، نام رمانی است که با چنین نثرشاعرانه و بازی هنرمندانه با واژه ها در بسترادبیات داستانی افغانستان ـ به ویژه رمان ـ زاده شد. در بخش نخستین رمان، راوی ـ نویسندۀ رمان ـ در تلاش نبشتن رمانش است. ... بیشتر بخوانید »

کوچۀ نقد و نظریۀ ادبی- جمهوری سخن

نقد داستان از: محمدشاه فرهود رمان: نامش را خودت بگذار/ سلطان سالار عزیز پور / چاپ 2017 گذار از عشق مرقع … نقد داستان ؟ هزار و یک شب، مرگ را به تعویق می اندازد ، نا تمامی قصه را حکایت می کند. و داستان در عصر ما، حدیقه را از حدقه پنهان می کند. پیام را در پیچیدگی های ... بیشتر بخوانید »

«نامش را خودت بگذار» دغدغه‌های برای همه‌چیز

یعقو ب یسنا درباره بعضی از متن‌ها نمی‌توان نوشت یا حداقل باید گفت نمی‌توان قضاوت کرد و برای قضاوت خویش دلیل تراشید وَ درباره قضاوت، توضیح داد؛ زیرا متن توطیه‌های لازم و فرافکنی‌های لازم را درباره خود، انجام داده است که قضاوت‌کردنِ مشخص درباره متن دچار چالش می‌شود. «نامش را خودت بگذار» نیز از جمله چنین متن‌های است. اگرچه تعدادی ... بیشتر بخوانید »

شبگیر پولادیان، حماسه‌یی برای کوه

پرتو نادری پولادیان یکی از چهره‌های درخشان شعر معاصر پارسی‌دری در افغانستان است. او هم‌چنان یکی از نماینده‌گان برجستۀ شعر پای‌داری نیز هست. پولادیان در دهۀ شست خورشیدی تلاش کرد تا با پایه‌گذاری یک نهاد فرهنگی زیر زمینی گونه‌یی از هم‌سویی را در میان شاعران مخالف دولت پدید آورد. با دریغ آن‌چه را که او و شماری از فرهنگیان دیگر ... بیشتر بخوانید »