تازه ها :

منیژه نادری

اظهارات داکتر فطرت ناشناس

89547141_815447802264702_9203513314963881984_n

۲۸-۲۹ اپریل ۲۰۲۰ بخش نخست: توضیح وصیت مرحوم استاد عبدالحی حبیبی در مورد پته خزانه یادآوری: در پرسش نخست کاربرد «وصیتنامه» اشتباه لفظی است و اینجا «وصیت» صدق میکند. (م ن)   بخش دوم: توضیح دیدگاه داکتر ناشناس در مورد اصالت ادبی زبان پشتو و زیبایی اشعار قدما   بخش سوم: سخنان پایانی در مورد پته خزانه پیشینهء زبان اردو ... بیشتر بخوانید »

بازتاب کتاب «ناشناس ناشناس نیست» در رسانه ها

56120201_1956984681077573_537271138527477760_o

  *** اخیراً این کتاب با این شناسنامه از انتشارات شاهمامه به چاپ رسید: ● سرنامه: ناشناس ناشناس نیست ● درونمایه: سرگذشت دکتور صادق فطرت ● گردآورنده: صبورالله سـیاسنگ ● نشانی: siasang@yahoo.com ● چاپ: انتشارات شاهمامه/ هالند نخستین برنامهء رونمایی: ۱۶ مارچ ۲۰۱۹، هالند گرداننده: شکر الله شیون گزارش ویدیویی در تارنمای «شاهمامه:  دومین برنامهٔ رونمایی: ۳۰ مارچ ۲۰۱۹، لندن سومین برنامهٔ ... بیشتر بخوانید »

روز کتاب، ۸ دسمبر ۲۰۱۸، هالند

BookDay2018

  این صفحه هنوز تکمیل نشده است و زیر کار میباشد. – سرآغاز – پخش سرود میهن – سخنرانی نصیر مهرین – نگاه عزیز ایما بر کتاب «بی ماهی و ماه و موج» شبگیر پولادیان – صحبت داکتر انور ترابی در مورد «کتاب» و یکی از آثار شان «طب در گسترهٔ تاریخ» – سخنرانی نسیم رهرو در مورد کارکرد های ... بیشتر بخوانید »

غزنه، آستان عجایب

gh2

منیژه نادری مردم خوشدل غزنه، با لهجهٔ ویژه یی که دارند، جزئی از یک فرهنگ باستان ما اند که کاویدن فرهنگ، روش زندگی، افسانه های مردم، خاطره ها و داشته های تاریخی شان، ما را به گذشته های می کشاند که غزنه دربار سلاطین و شاعران نامدار خراسان زمین بود. لهجهٔ مردم «روضه» و «ده یک» غزنه شباهت های زیاد ... بیشتر بخوانید »

«نرنجم ز خصمان اگر برتپند»

Screen Shot 2018-07-06 at 18.11.25

منیژه نادری، هالند برگردانی فارسی به دری به نظر زبانشناسان و نظریه پردازان عرصهٔ زبان در بارهٔ دیالکت زبان که در فارسی «لهجه» ترجمه شده است،‌ با گویش زبان که آن را در زبان انگلیسی «اکسنت» میگویند، تفاوتهای وجود دارد. «گویش» همان شیوه و روش ارایهٔ یک واژه با درنظرداشت منطقهٔ گویندهٔ زبان است و دیالکت بر علاوهٔ گویش،‌ به ... بیشتر بخوانید »

در حاشیهٔ تعیین سن ازدواج

force-ma

از قلم منیژه نادری ازدواج یکی از رویدادهای زندگیست که بنا به شرایط پیش آمده، شخص با علاقه و یا به بی میلی به آن تن میدهد. اگر این پیوند با معیارهای معقول صورت گیرد، احتمال ایجاد زندگی مشترک موفق و خوشبخت در آن بیشتر است و اگر بنا به شرایط ناگوار اجبار، ناچاری و مجبوریت صورت گرفته باشد و ... بیشتر بخوانید »

بازیچه های کُوکی

hctr

منیژه نادری سپتمبر ۲۰۱۶ اگر شماری در انتخابات اخیر افغانستان راه یافتند و از میان داکتر عبدالله و اشرف غنی بعد از بازی های آلودهٔ سیاسی شان به دستور جان کیری به سریر قدرت تکیه زدند، جای تعجب نیست چون افغانستان کشوریست که بیش از سه دهه جنگ را پشت سر گذشتانده و دستان سیاه دهها کشور عربی، غربی و ... بیشتر بخوانید »

رفتن به خانهٔ کعبه «واجب» است یا «مُد»؟

حج

منیژه نادری ۲۰ آگست ۲۰۱۶، هالند سالانه بیشتر از 15 میلیون زائر برای ادای مراسم حج میروند و افغانستان نیز امکانات مسافرت حدود نزدیک به 25 هزار نفر را فراهم می سازد. با یک نگاه اجمالی به وضعیت اقتصادی و درآمد نسبی مردم سنجیده میتوانیم که افغانستان از زمرهٔ کشور های تحت خط فقر است. ما میلیون ها بی سرپناه، ... بیشتر بخوانید »

نام داکتر محمد اکرم عثمان در جریدۀ عالم ثبت است.

اکرم عثمان

خبری که اندوهبار بود: داکتر محمد اکرم عثمان وفات یافته است. وبه تأثرم افزود که نتوانستم سویدن بروم و از پشت تابوت اش، با نگاهی آرام ادای احترام به جای بیاورم. طی پانزده سال پسین، نامه نویسی، صحبت تلفونی، دیدار در سویدن، تبادل برخی نبشته ها، همه حاکی از روابط سالم در این آشنایی واحترام برانگیز بود. آخرین صحبت ما ... بیشتر بخوانید »

هیزم مقدس

Manizha2

منیژه نادری ۲ اگست ۲۰۱۶، هالند زنان کشور ما از دیر زمانی قربانی خشونت سنتها و قوانین پذیرفته شدهٔ جامعه بوده اند و از اندک زمانی که فعالیت های جمعی رسانه های اجتماعی گسترش یافته است، صدا و خبر این حوادث ناگوار زودتر و بیشتر از پیش شنیده شده است. سرزمینم آتشکده یی را ماند که پارسایانش برای برافروخته نگهداشتن ... بیشتر بخوانید »