تازه ها :

اقتصاد

مژده به علاقمندان کتاب

انتشارات شاهمامه به مثابهٔ یکی از مراکز برگ آرایی، چاپ و فروش کتابهایی به زبان های کشور در اروپا، که در چاپ بیشتر از ۲۰۰ اثر همکاری نموده است، اینک ۶۰ عنوان کتاب نشر شدهء خویش را برای فروش آماده دارد. علاقمندان میتوانند به پیامخانهٔ انتشارات شاهمامه و یا وتساپ 31641375638 + پیام بنویسند. صحبت تلفونی مطابق وعدهء تعیین شده ... بیشتر بخوانید »

ارزش پول “افغانی” در ورطه کاستی های ساختاری

دکتر سید موسی صمیمی/ ضیالدین صدر جولای ۲۰۱۸ بتاریخ هفتم جو لای 2018 با وجود نوسانات جزیی در جریان روز – یک دالر امریکایی در بازار اسعار کابل با 73.3 افغانی مبادله میگردید. در حالی که همین نرخ خرید دالر یک سال قبل (هفتم جو لای سال 2017) 68.1 افغانی ثبت گردیده است. به این ترتیب ارزش پول افغانی در ... بیشتر بخوانید »

پیآمد های انتخابات پارلمانی در جمهوری اتحادی المان

چهارمین قدرت اقتصادی جهان در آستانه دگرگونی – ضیاءالدین صدر / دکتر سید موسی صمیمی ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ روز یک شنبه، ۲۴ام سپتامبر، انتخابات پارلمانی در جمهوری اتحادی المان برگزار گردیدند. در این انتخابات احزاب مسیحی و همچنان حزب سو سیال دموکرات المان که در دوره ای گذشته پارلمانی، حکومت ائتلافی بزرگ را میساختند، سخت شکست خوردند. نتایج انتخابات منجر ... بیشتر بخوانید »

افغانستان و وارداتی‌ که کنترل نمی‌شوند

سهیل شریفی بیش‌تر از سه دهه جنگ تحمیلی علاوه بر این که این کشور را ویران کرد، هم‌چنان افغانستان را به یکی از مصرفی‌ترین کشورهای جهان مبدل کرد. بازارهای افغانستان از سال‌ها بدین‌‌طرف تبدیل به میدان داد و ستدِ کالاهای کشورهای بیرونی شده است. شاید افغانستان تنهاترین کشور جهان نباشد که در چنین شرایطی قرار گرفته است؛ بل کشورهای بسیاری ... بیشتر بخوانید »

آبِ کابل

    در سه بخش برگرفته از ویبسایت شاهمامه www.shahmama.com ======= بیشتر بخوانید »

استفادۀ معقول و دوامدار از منابع آب و انرژی آبی افغانستان

داکتر حنان روستایی المان، 92 می 9026 1 طرح مسأله : – آب آن مادۀ حیاتی و منبع انرژیست که اساس و زیربناى حیات، صنعت و ترقى را در یك كشور تشكیل مى دهد. ضرورت به آب در افغانستان روز به روز بیشتر می گردد، زیرا از یک جانب نفوس مملکت به سرعت زیاد می شود و از جانب دگر ... بیشتر بخوانید »

چگونگی راندن «راست افراطی مهاجر ستیز» – در گستره ای افق گمشده ای «چپ» –

نخست نوشته های دکتر سید موسی صمیمی بزبان دری/فارسی دکتر سید موسی صمیمی: گفتمان بحران افغانستان -نگاهی بر “رکود نسبی تاریخی” و چالش های معاصر- ناشر: د ملالی مطبعه، قندهار تابستان سال ۲۰۱۴ ۴۵۹ صفحه بزبان المانی 1.Said Musa Samimy: Hintergründe der sowjetischen Invasion in Afghanistan, Studienverlag D. N. Brockmeyer, 1983, S. 155 پس منظر تجاوز شوروی در افغانستان 2.Said Musa ... بیشتر بخوانید »