تازه ها :

طنز

چرا؟

سیداحمد بانی روش عملکرد دولت افغانستان از زمان کرزی تا حالا در قبال طالبان به روش آن جوان بدمعاشی شباهت دارد، که در کمرش تفنگچه ی را برای دفاع از خویش حمل میکرد. روزی مرد متجاوزی به قصد تجاوز جنسی به این جوان حمله کرد و جوان چیزی نگفت. پیرهنش را در آورد و جوان عکس‌العملی نشان نداد. تنبانش را کشید، بازهم جوان ... بیشتر بخوانید »

دو یادداشت از برگهء پرتو نادری

وقتی این گزارش تلخ و خونین پخش شد که طالبان خانه‌های 400 خانوادۀ بدخشانی در کندز را ویران کرده و دارایی‌های‌شان را به یغما برده اند. شماری را هم تیر باران کرده اند به یاد این گزارش تلخ زنده یاد غبار افتادم که تاریخ تکرار می‌شود. دیروز مثلث سیاه و فاشیستی نادر، هاشیم و شاه محمود، یک چنین جنایتی چنیگزی ... بیشتر بخوانید »

چند طنز از احسان الله سلام

در مجلسی نشسته‌ بودیم. یکی گفت، بیایید برویم بیرون! پرسیدم، برای چه؟ گفت: ـ برای هوا خوری! گفتم: ـ زمین را خوردی، هنوز سیر نشدی!؟ * الحمدالله تا به‌حال با تمام گروه‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان، کم و بیش آشنا‌شده‌ایم و از مرام و نظرشان آگاه‌هستیم. اما یگانه گروه فعال و جامع‌الگفتارات، که تا به حال حضورش را اعلام نکرده‌است، «منابع موثق»هست! ... بیشتر بخوانید »

حزب خران!

عتیق الله نایب خیل با اصطلاح «حزب خران» از سال های خیلی دور آشنایی داشتم و گمانم این بود که درکشور همسایۀ ما، ایران، همچو حزبی وجود دارد. اما معلومات کافی در مورد آن نداشتم و در آن زمان انترنیت و گوگل هم نبود تا با مراجعه به آن، کسب معلومات می کردم. از دوستانی هم که در آن مورد می پرسیدم با لبخند ... بیشتر بخوانید »

نامۀ ملا برادر به ملا خواهر

عتیق الله نایب خیل  ملا برادر با ارسال نامه ی سرگشاده به ملا خواهر و سایر جهانیان به رفع ابهاماتی پرداخت که علیه این گروه تبلیغ می شود! و اینک متن نامه: *************************************** «برادر گرامی ملا خواهر! السلام علیکم: آرزو می نمایم که در لباس عافیت و حجاب اسلامیت ملبس باشید. اکنون که بیشتر از هرزمان دیگری امکانات استیلای دوبارۀ امارت اسلامی در ... بیشتر بخوانید »

«حصول رزق حلال عبادت ہے»

مسعود اطرافی  (بانکنوت های پاکستان) [] خاک بر سر قلم، که اسیرِ دستِ چَلاق من است و خاک بر سرِ میکروفون، که اسیر دهنِ نشسته‌ی یک عده در یوتیوب وفیسبوک و تیک‌تاک و انستاگرام شده است! [] مردکِ/زنک دروغ‌گو! مگر منبع دگری جز آیربگ«Air Bag» های آریانا سعید برای کسب درآمد و رزق و روزی نمانده است؟ [] ببین دنیا به کجا رسیده و ... بیشتر بخوانید »

دیوانه گان شهر

عتیق الله نایب خیل (طنز) ۱ از یک اداره ی آمار و ارقام وظیفه گرفتم تا دیوانه گان شهر را بشمارم. شام ناوقت به محل مورد نظر رسیدم. برای گذرانیدن شب به یک هوتل صفر ستاره مراجعه کردم. همین که وارد دخولی هوتل شدم با شنیدن آواز بلند و ناخوشایند «خیریت است ؟» در جایم میخکوب گردیدم. صدا از شخصی بود که دقایقی بعد خودش ... بیشتر بخوانید »

نامۀ سرگشاده به حاکمان عالیۀ مُلک خداداد افغان!

عتیق الله نایب خیل   خدمت خادمین مُلک خداداد افغان و دومین مغز متفکرجهان به عرض رسانیده شود که درین ایامی که مهمترین وقایع تاریخ بشریت در بلاد ما اتفاق می افتد، پنجهزار برادر ناراضی که ازبند رها شده اند چنان وظایف محوله را به وجه احسن انجام داده و چنان در برهم زدن آرامش طاغوتیان شهرکابل سهم شان را ... بیشتر بخوانید »

طنز تکرار تاریخ

عتیق الله نایب خیل ما مردمان عجیبی هستیم. همین که لحظه یی به آرامش دست یافتیم همۀ بدبختی های مان را فراموش می کنیم. یا همین که ورق تاریخ برگشت دیگر واقعات گذشتهٔ آن از صفحۀ ذهن ما پاک می شود و در حافظه ها باقی نمی ماند. به همین دلیل است که هر بار از همان سوراخی گزیده می شویم ... بیشتر بخوانید »

حکیم الحکما به بازار آمد

پرتونادری یکی از طنز های این مجموعه دارالحکمت حکیم الحکما پردۀ نخست: جماعتی از حکیمان روزی به دارالحکمت به دیدار حکیم الحکمای روزگار رفتند تا مناظره‌یی داشته باشند با او.چون مردمان شهر می‌خواستند بدانند که حکیم الحکما را این حکمت شگفت، از کدام چشمۀ جوشان جاری شده است. حکمیان چون به درگاه رسیدند، ادب برجای آوردند و برجای‌گاه‌نشستند، آن‌گاه از ... بیشتر بخوانید »