تازه ها :

طنز

حکیم الحکما به بازار آمد

71483078_466067357451409_6957690983358136320_n

پرتونادری یکی از طنز های این مجموعه دارالحکمت حکیم الحکما پردۀ نخست: جماعتی از حکیمان روزی به دارالحکمت به دیدار حکیم الحکمای روزگار رفتند تا مناظره‌یی داشته باشند با او.چون مردمان شهر می‌خواستند بدانند که حکیم الحکما را این حکمت شگفت، از کدام چشمۀ جوشان جاری شده است. حکمیان چون به درگاه رسیدند، ادب برجای آوردند و برجای‌گاه‌نشستند، آن‌گاه از ... بیشتر بخوانید »

نشست منطقه‌ ای مارشناسان!

n00053111-b

پرتونادری گفتند چندی پیش مار روزگاردیده‌یی ازکوه‌ستان‌های‌ ‌بلندی فرود آمده و در نزدیکی‌‌های شهری برای خود جایگاهی جور کرده است. خواب از چشم شهریان پریده که نکند این مهمان ناخوانده شبی به خانۀ آنان سری زند. گویند این مار پنج منزل راه زده است که هر منزل هزار سال فاصله دارد. شبانه‌ها به دور شهر حلقه می‌زند و کس نمی‌داند ... بیشتر بخوانید »

تابوت ها بــه غزنی رسیده اند!

Screen Shot 2018-08-19 at 22.37.28

یلدا صبور ساعت 12:15 دقیقه است، میدانم كه هنوز به خواب مبارك تشریف دارید، مزاحم نمی شوم و یادداشت ها را خدمت تان می نویسم: تابوت ها مطابق فرمان شما ( عاجل و ایكسپرس Express ) توسط طیاره های نظامی امریكایی به ولایت غزنی رسانیده شد. نمیدانم چرا بازماندگان شهداء از رسیدن سریع تابوت ها با حیرت و ناباوری استقبال ... بیشتر بخوانید »

دارالحکمت حکیم الحکما

n00053111-b

پرتونادری پردۀ نخست: جماعتی از حکیمان روزی به دارالحکمت به دیدار حکیم الحکمای روزگار رفتند تا مناظره‌یی داشته باشند با او. چون مردمان شهر می‌خواستند بدانند که حکیم الحکما را این حکمت شگفت، از کدام چشمۀ جوشان جاری شده است. حکمیان چون برجای‌گاه‌نشستند، از حکیم الحکما پرسیدند: حکمت گشاده‌گی در کارها پدید ‌آورد؛ اما تو این حکمت چه زمانی و ... بیشتر بخوانید »

نشست منطقه‌ای مارشناسان در پلخمری!

Partaw@

پرتونادری گفتند چندی پیش مار روزگاردیده‌یی ازکوهستان‌های‌ ‌بلندی فرود آمده و در یکی از دهکده های نزدیک به شهر پلخمری برای خود جای‌گاهی جور کرده است. خواب از چشم شهریان پلخمری پریده که نکند این مهمان ناخوانده شبی به خانۀ آنان سری زند. گویند این مارپنج متر دراز است و هرمترآن هزار سال منزل است. شبانه‌ها به دور دهکده حلقه ... بیشتر بخوانید »

مدینۀ فاضلۀ سرزمین عجایب وغرایب

افغانستان

پرتو نادری پادشاهی سرزمین بزرگی زیر نگین داشت و کام‌روا بود برهمه چیزی. روزی حکیمی زمین ادب بوسید و پرسید: ای قبله‌ی عالم! دیگر از این جهان چه می‌خواهی که داشته باشی؟ گفت: زینه و میخ! حکیم به شگفتی اندر شد و پرسید: ای سلطان بزرگ! اکنون که جهان به کام تست، آخر این زینه و میخ چه ارزشی دارد؟ ... بیشتر بخوانید »

پای رفیق عدالت

ehsan

احسان سلام پیش از ظهور القاعده، یکی از شاعران هراس افگن هنگام آماده گی برای عشق گذاری، در وصف محبوبش گفته بود:«هرعضو ز اعضای تو غارتگر دل هاست / ای آفت جان بهر کجای تو بمیرم !» این تردید شاعر ما را نگران کرد تا در باب ارزش عشقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اعضای بدن انسان پژوهش کنیم. بعد از ... بیشتر بخوانید »

انتی‌گرال رهبری و شاگردان غبی

screen-shot-2016-12-13-at-08-05-55

پرتو نادری بر رییس جمهور، بسیار عیب جویی می‌کنند و خرده می‌گیرند که این کار را خطا کرد وآن کار را خطا کرد! دکمۀ کرتی اش را درست نبست، بند شلوارش از دامنش بیرون زد. پشت به خانۀ کعبه دعا کرد و در نماز دست چپ بر دست راست گذاشت، یا در نماز جنازه رکوع رفت، امام حسین را نواسۀ ... بیشتر بخوانید »

جنبش همبسته‌گی مافیای قومی افغانستان

Partaw Naderi

پرتو نادری دروازۀ خانه چنان به شدت کوبیده شد که ترسی تمام وجودم را فرا گرفت. با وارخطایی دروازه را گشودم و دیدم که چند تن با لباس‌های سیاه، سرخ و سبز پشت دروازه ایستاده اند. حیران مانده بودم ، سلامی دادم و گفتم خیرت است دوستان! گفتند: خیر و خیرت است؛ ما نماینده‌گان « جنبش همبسته‌گی مافیای قومی افغانستان» ... بیشتر بخوانید »

دو سرودۀ طنزی از مجموعۀ « منظومه های اصلاحی» (به گونۀ دستنویس)

%d8%b6%db%8c%d8%a7%d9%82%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87

اثر زنده یاد ضیاءقاریزاده وعظ شیطان واعظی روی منبر تبلیغ هردم از خیر و فدیه می زد چیغ حرف ها از فواید خیرات خواند بر مومنان علی الدرجات سخنش بود بسکه پر تأثیر همچو رویا نماند بی تعبیر پسرِ واعظِ سخن پرداز بود آن جای گوش بر آواز بسکه پر سوز بود وعظ پدر به دل آن پسر نمود اثر ... بیشتر بخوانید »