تازه ها :

آرشیف زمانی

چاپ «خاطرات میر محمد صدیق فرهنگ» در اروپا

انتشارات شاهمامه مژده می رساند: کتاب «خاطرات میر محمد صدیق فرهنگ» مؤرخ نامدار کشور از طریق انتشارات شاهمامه در ۵۱۳ صفحه به قطع وزیری آمادهء چاپ شده است.به اهتمام: سید محمد فاروق فرهنگ و سید ضیاء فرهنگچاپ دوم: بهار ۱۴۰۱ خورشیدی، هالندبا روابطی که با شماری از تاریخ‌نگاران و دست اندرکاران قلم داریم، بار ها شنیده شده است که تاریخ ... بیشتر بخوانید »

شعر و شاعری سید قاسم قاسم

پرتو نادری دیوان قاسم نخستین بار به کوشش، تحشیه و تعلیق زنده‌یاد نیلاب رحیمی و مقدمه‌های استادان واصف باختری و حیدری و جودی به سال 1375 خورشیدی در پشاور پاکستان انتشار یافت. نیلاب رحیمی سالیان درزای در جست‌وجوی شعرهای قاسم بوده و زمانی هم که همه چیز آماده می‌شود، به تاراج می‌رود. زنده یاد حیدری وجودی در مقدمه‌یی که برشعرهای ... بیشتر بخوانید »

«تجلی عرفان و تصوف در غزلِ شاعران قرن ششم و هفتم هجری»!

نویسنده: عالم‌پور عالمی، استادِ دانش‌گاه نویسنده‌ی این اثرِ ارزش‌مند، دکتر سید تسلیم کاویان است. دکتر کاویان، آموزگارِ دانش‌کده‌ی زبان و ‌ادبیات و آمرِ گروهِ پارسی دری در دانش‌گاه البیرونی می‌باشد. از این آموزگارِ رسال‌مند، تا اکنون چندین اثرِ تحقیقی-علمی و پژوهشی چاپ شده است. کتابِ «تجلی عرفان و تصوف در غزلِ شاعرانِ قرن ششم و هفتم هجری»، در ۲۷۸ برگ، ... بیشتر بخوانید »

نعیم فراشری شاعر پارسی‌گوی آلبانی و محمود فارانی

پرتو نادری نعیم فراشری (۱۸۴۶ – ۱۹۰۰) در شعر «ماه» گفت‌وگویی دارد با مهتاب. در بیت‌های نخستین به توصیف ماه می‌پردازد و روشایی ماه را سرچشمۀ همیشه‌گی الهام شاعران می‌داند. از کجا می‌آیی ای دخت سمابا چنین تاب و چنین ناز و اداچشم و دیدار و نگاهت دل‌بر استنورت از هر نور دیگر به‌تر استپرتوت الهام جمله شاعرانچهرۀ تو ره‌بر صاحب‌دلان تخیلات، ص ۳۸ پس از این ... بیشتر بخوانید »

ستم ها بسیار اند…

نصیرمهرین  روزگارغم آلودی است. سحرگاهان سر ازبالین برداشتن ودقایق کم و یا زیاد بعدتر شنیدن و خواندن خبرهای جهان و وطن، بر بار اندوه ها و زخم ها می افزاید. زیرا خبر ازفعال شدن بیشترفابریکه های سلاح سازی است، از گرانی وافزایش روزانۀ مواد مورد ضرورت زنده گی، ازکشتن انسانها و آزار واذیتی که در چهار گوشۀ دنیا پیهم دوره میکند. هنگامی که ... بیشتر بخوانید »

کی از کی نماینده گی می کند

نصیر مهرین پدید آمد این گنبد تــیزروشگفتی نماینده ی نو به نو (فردوسی) شاید شنیده وخوانده باشیم که بانو ویا آقایی که نمایندۀ مردم فلان محل است در شورای ملی و یا مجلسی چنین گفت. یا اینکه نمایندۀ افغانستان در ملل متحد با عضویت پاکستان در موسسۀ ملل متحد مخالفت کرد. ویا، نمایندۀ محصلان از رفتار وزیر معارف با خاطر آزرده نشست ... بیشتر بخوانید »

فاصلۀ نکتایی(کراوات) و لنگوته(دستار)

نصیرمهرین دل که پاکیزه بود جامه ٔ ناپاک چه باکسر که بی مغز بود نغزی دستار چه سود  مراجعۀ یک تن از سردمداران وفساد گستران حکومت فاسد پیشین نزد طالبان، تبصره های گسترده یی را در پی داشت. گرچه دور از انتظار نبود و در آینده مراجعۀ همقطاران او نیز نباید تعجب برانگیز باشد. زیرا وی ویارانش، طالبان را یاری رسانیده ودر ... بیشتر بخوانید »

نگاهی به عوامل فرار اشرف غنی

۴ اشرف غنی احمدزی کیست و کی بود؟ آدمی که در شهرابوظبی مرکزکشور امارات متحدۀ عربی، ظاهراً آرمیده است، گویند از بسیاری خبرنگاران رمیده و در نا آرامی به سر می برد. بیشترین مشغولیت وی تماس های تلفونی است وگاهگاهی شبانه دیدارهای پر رمز وراز دارد. در این اواخر که برادرش حشمت غنی عکس وخبری از او را به نشر سپرد، نشانی ... بیشتر بخوانید »

نوروز …

پرتونادری پس از تخریب تدیس‌های بودا در بامیان، نشریۀ تندرو پاکستانی « ضرب مومن» سال‌نمایی را به نشر رساند زیرنام «بت شکن کلندر». ضرب مومن پیش از این درکابل نیز چهره نموده بود، چنان که در نخستین روز های رسیدن طالبان به کابل، بر دیوارهای خون آلود و زخمین کابل نوشته بودند:« کامیابی مبارک هو!».  ضرب مومن درسال نمای خود تخریب تندیس‌های بودا را به خواننده‌گان ... بیشتر بخوانید »