تازه ها :

June 2016

کاستی ها و پی آمد های حکومت وحدت ملی

داکتر موسی صمیمی قسمت ششم تابستان سال ۲۰۱۶ – التزامات اقتصادی و نیازمندی های استراتژی– ۱. پیش گفتار: نهایی شدن نتایج انتخابات چالش زای ریاست جمهوری/ ۳ ۲. انتخابات ریاست جمهوری در بند “بافت تباری“: نظر گذرای تاریخی/ ۵ ۳. چگونگی انتخابات سوم ریاست جمهوری: آشوب بر انگیز و پرسش زا/ ۲۶ ۴. ساختار “حکومت وحدت ملی” استوار بر “توافق ... بیشتر بخوانید »

روابط و تطبیقات

انتشارات شاهمامه این سلسلهٔ ریاضیات معاصر را به دسترس شما قرار میدهد: جلد دوم روابط و تطبیقات مؤلفان: ایتیان ژیل، دفتر پیداکوژی، لیسهٔ استقلال محمد امان نادری، دیپارتمنت ریاضیات،‌موسسهٔ عالی تربیه معلم روشان قوس 1356 خورشیدی نشر الکتریکی: بنیاد شاهمامه جون 2016، هالند بیشتر بخوانید »

با ارغنون شکسته

از پرتو نادری شب آمد آسمان پولک نشان شد نگاهم با خیالت هم زبان شد ستاره بس که از چشمان من ریخت سراپای وجودم کهکشان شد * شب آمد در دلم آتش به پاکرد مرا درچاه تنهایی رها کرد سکوت اختران می داند ای دوست که غم‌های تو با جانم چه ها کرد * شب آمد با سیاهی دست در ... بیشتر بخوانید »

صبح آزادی

از شبگیر پولادیان به قهرمانان در خون نشستۀ زندان پلچرخی ازخون جوانان وطن لاله دمیده ست برماتم سرو قدشان سرو خمیده ست عارف قزوینی بیا که کوه خمیده ست پیش قامت من چه رستخیز به پا می کند قیامت من زمین چو شاخ درختان به لرزه می آید به گاه یورش رهوار پر صلابت من بر آستان اسارت نمی نهم ... بیشتر بخوانید »

طنجیزه ها و کاریکلماتورها

از: نجیب دهزاد * خشم؛ مشت را سنگین، مغز را سبک میسازد. * باید هشیاری ات در حدی باشد که خودت را هم گول نزنی * شعر سراب گواراست، طنز شوره زار شیرین. * رشوت تار ریش اختلاس است. * فاصله بین آشپزخانه و تشناب، فقط یک روده ست! * بالغ هم باید باشی؛ اما شرط ازدواج آدم بودن است ... بیشتر بخوانید »

سروده یی از استاد کاظم کاظمی

به  شیخ سعدی خواب دیدی که شاخه های کهن زیر پای تو نردبان شده اند و سخن گستران این سامان به دکان تو ترجمان شده اند خواب دیدی که کشور خورشید همه دربست، در قباله ی توست کابل وبلخ و بامیان با تو، کابل و بلخ و بامیان شده اند خواب دیدی که مشت می کوبی همچنان با تمام نیرویت ... بیشتر بخوانید »

رنجهای مقدس

این اثر ارزشمند که خاطرات دوران زندان نویسنده است، به گوشه یی از بیداد دست نشانده گان دوران تجاوز شوروی به افغانستان پرداخته است و همانگونه که نوشتن این دردها همت می خواهد،‌ خواندن آن هم برای خوانندهٔ بادرک شکیبایی و صبوری می طلبد. مطالعه این کتاب را به نسل جوان کشور پیشنهاد می کنیم تا تجارب تلخ گذشته های ... بیشتر بخوانید »

«به نام تو این مرگ خجسته است»: فدریکو گارسیا لورکا در شعر شاعران مدرن عرب

۲ سرطان، ۱۳۹۵ نویسنده: یعیر حوری مترجم: مجیب مهرداد لورکا و میراث عربی -اندلسی هدف از نوشتن این مقاله یافتن چگونگی بازتاب تصویر شاعر معروف اسپانیایی، فدریکو گارسیالورکا (۱۸۹۸-۱۹۳۶) در آثار شماری از مهمترین شاعران مدرن عرب است. این نبشته تلاش خواهد کرد تا نشان دهد که چگونه تصاویر شاعرانه و تجارب نوشتاری لورکا بر شعر شاعران عرب در جریان ... بیشتر بخوانید »

خود آموز ستها و استعمال آنها

انتشارات شاهمامه  سلسلهٔ ریاضیات معاصر را به دسترس شما قرار میدهد: خود آموز ستها و استعمال انها تألیف پوهنمل محمد امان نادری دستنویس: استاد نادری دیپارتمنت ریاضیات اکادمی تربیهٔ معلم از نشرات لیسهٔ عالی استقلال قوس 1355 خورشیدی نشر الکتریکی: بنیاد شاهمامه ================= یادداشت انتشارات شاهمامه به سلسلهٔ نشر آثار فراموش شدهٔ استاد محمدامان نادری، اینک به انتشار «سلسلهٔ ریاضیات ... بیشتر بخوانید »

در حوزهٔ خشونت شناسی

بخشی از کارنامه های توپ از قلم نصیر مهرین قسمت سوم درک وفهم امیرعبدالرحمان برای داشتن توپ وتفنگ، نظری نبود. او در عمل از آن استفاده نمود. سلاح را در ذخیره خانه نگهداری نکرد و اگر تولید کرد وبه قطعات ارتش خویش فرستاد برای سرکوب بود. در جریان سرکوب های بسیارتبهکارانه ومردم آزار، هر سویی که نیاز امیر دهن می ... بیشتر بخوانید »