تازه ها :

طنز

چند طنز از احسان الله سلام

در مجلسی نشسته‌ بودیم. یکی گفت، بیایید برویم بیرون! پرسیدم، برای چه؟ گفت: ـ برای هوا خوری! گفتم: ـ زمین را خوردی، هنوز سیر نشدی!؟ * الحمدالله تا به‌حال با تمام گروه‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان، کم و بیش آشنا‌شده‌ایم و از مرام و نظرشان آگاه‌هستیم. اما یگانه گروه فعال و جامع‌الگفتارات، که تا به حال حضورش را اعلام نکرده‌است، «منابع موثق»هست! ... بیشتر بخوانید »

حزب خران!

عتیق الله نایب خیل با اصطلاح «حزب خران» از سال های خیلی دور آشنایی داشتم و گمانم این بود که درکشور همسایۀ ما، ایران، همچو حزبی وجود دارد. اما معلومات کافی در مورد آن نداشتم و در آن زمان انترنیت و گوگل هم نبود تا با مراجعه به آن، کسب معلومات می کردم. از دوستانی هم که در آن مورد می پرسیدم با لبخند ... بیشتر بخوانید »

نامۀ ملا برادر به ملا خواهر

عتیق الله نایب خیل  ملا برادر با ارسال نامه ی سرگشاده به ملا خواهر و سایر جهانیان به رفع ابهاماتی پرداخت که علیه این گروه تبلیغ می شود! و اینک متن نامه: *************************************** «برادر گرامی ملا خواهر! السلام علیکم: آرزو می نمایم که در لباس عافیت و حجاب اسلامیت ملبس باشید. اکنون که بیشتر از هرزمان دیگری امکانات استیلای دوبارۀ امارت اسلامی در ... بیشتر بخوانید »

«حصول رزق حلال عبادت ہے»

مسعود اطرافی  (بانکنوت های پاکستان) [] خاک بر سر قلم، که اسیرِ دستِ چَلاق من است و خاک بر سرِ میکروفون، که اسیر دهنِ نشسته‌ی یک عده در یوتیوب وفیسبوک و تیک‌تاک و انستاگرام شده است! [] مردکِ/زنک دروغ‌گو! مگر منبع دگری جز آیربگ«Air Bag» های آریانا سعید برای کسب درآمد و رزق و روزی نمانده است؟ [] ببین دنیا به کجا رسیده و ... بیشتر بخوانید »

دیوانه گان شهر

عتیق الله نایب خیل (طنز) ۱ از یک اداره ی آمار و ارقام وظیفه گرفتم تا دیوانه گان شهر را بشمارم. شام ناوقت به محل مورد نظر رسیدم. برای گذرانیدن شب به یک هوتل صفر ستاره مراجعه کردم. همین که وارد دخولی هوتل شدم با شنیدن آواز بلند و ناخوشایند «خیریت است ؟» در جایم میخکوب گردیدم. صدا از شخصی بود که دقایقی بعد خودش ... بیشتر بخوانید »

نامۀ سرگشاده به حاکمان عالیۀ مُلک خداداد افغان!

عتیق الله نایب خیل   خدمت خادمین مُلک خداداد افغان و دومین مغز متفکرجهان به عرض رسانیده شود که درین ایامی که مهمترین وقایع تاریخ بشریت در بلاد ما اتفاق می افتد، پنجهزار برادر ناراضی که ازبند رها شده اند چنان وظایف محوله را به وجه احسن انجام داده و چنان در برهم زدن آرامش طاغوتیان شهرکابل سهم شان را ... بیشتر بخوانید »

طنز تکرار تاریخ

عتیق الله نایب خیل ما مردمان عجیبی هستیم. همین که لحظه یی به آرامش دست یافتیم همۀ بدبختی های مان را فراموش می کنیم. یا همین که ورق تاریخ برگشت دیگر واقعات گذشتهٔ آن از صفحۀ ذهن ما پاک می شود و در حافظه ها باقی نمی ماند. به همین دلیل است که هر بار از همان سوراخی گزیده می شویم ... بیشتر بخوانید »

حکیم الحکما به بازار آمد

پرتونادری یکی از طنز های این مجموعه دارالحکمت حکیم الحکما پردۀ نخست: جماعتی از حکیمان روزی به دارالحکمت به دیدار حکیم الحکمای روزگار رفتند تا مناظره‌یی داشته باشند با او.چون مردمان شهر می‌خواستند بدانند که حکیم الحکما را این حکمت شگفت، از کدام چشمۀ جوشان جاری شده است. حکمیان چون به درگاه رسیدند، ادب برجای آوردند و برجای‌گاه‌نشستند، آن‌گاه از ... بیشتر بخوانید »

نشست منطقه‌ ای مارشناسان!

پرتونادری گفتند چندی پیش مار روزگاردیده‌یی ازکوه‌ستان‌های‌ ‌بلندی فرود آمده و در نزدیکی‌‌های شهری برای خود جایگاهی جور کرده است. خواب از چشم شهریان پریده که نکند این مهمان ناخوانده شبی به خانۀ آنان سری زند. گویند این مار پنج منزل راه زده است که هر منزل هزار سال فاصله دارد. شبانه‌ها به دور شهر حلقه می‌زند و کس نمی‌داند ... بیشتر بخوانید »

تابوت ها بــه غزنی رسیده اند!

یلدا صبور ساعت 12:15 دقیقه است، میدانم كه هنوز به خواب مبارك تشریف دارید، مزاحم نمی شوم و یادداشت ها را خدمت تان می نویسم: تابوت ها مطابق فرمان شما ( عاجل و ایكسپرس Express ) توسط طیاره های نظامی امریكایی به ولایت غزنی رسانیده شد. نمیدانم چرا بازماندگان شهداء از رسیدن سریع تابوت ها با حیرت و ناباوری استقبال ... بیشتر بخوانید »